A. Andersen-Lundby (f. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923)
Landskab med et hyrdepar, der vogter drikkende køer ved en dam. Sign. A. Andersen-Lundbye 1886. Olie på lærred. 85×140.
Proveniens: Sagførernes Kunstauktioner nr. 431.
Mindre retoucheringer. Krakeleringer samt minimale afskalninger. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020