2132/​43

Johan Frederik Cornelius Scherrewitz (f. 1868, d. 1951)

En strandet fiskerbåd kommes til undsætning. Sign. J. Scherrewitz. Olie på lærred. 35×50.

Proveniens: Danmarks gesandt i Canada Georg Holler (1886–1961). Herefter nedarvet til dennes søn legationsattaché ved den danske ambassade i Canada Svend Aage Holler (1922–2005) og dennes hustru Else Holler (1919–2020) indtil i dag.

Minimal afskalninger nedre venstre hjørne. Behov for rensning (renseprøve i øvre højre hjørne).

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK