Johan Frederik Cornelius Scherrewitz (f. 1868, d. 1951)
En strandet fiskerbåd kommes til undsætning. Sign. J. Scherrewitz. Olie på lærred. 35×50.
Proveniens: Danmarks gesandt i Canada Georg Holler (1886–1961). Herefter nedarvet til dennes søn legationsattaché ved den danske ambassade i Canada Svend Aage Holler (1922–2005) og dennes hustru Else Holler (1919–2020) indtil i dag.
Minimal afskalninger nedre venstre hjørne. Behov for rensning (renseprøve i øvre højre hjørne).
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021