2031/​508

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Et par armstole af mahogni, løs hynde i sæde betrukket med dybthæftet brunt skind. Model 4283. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 1984. (2)

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 6, juni 1944, s. 90.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte stødmærker.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK