2412/37
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En bonde på en oksekærre på vej gennem landskabet. Sign. P. Mønsted 1912. Olie på lærred monteret på malepap. 29×42.
Enkelte minimale afskalninger ved kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud