Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Vægrelief af stentøj modelleret med stenbuk og slange. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21786. Kgl. P. H. 4. B./L. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre kantafslag samt afslag på buk. 4. sortering.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021