1422/​1697

To sønderjyske sukkerspande, den ene med 12 theskeer samt sukkerskål, alle med indsatse af glas og trepasfod. Mestre Reimer Diedrich Dethlefsen, Jürgen Joachim Jürgensen og Andreas Heinrich Gottlieb Breundle, Sønderborg og Åbenrå. 19. årh.s begyndelse. H. 11,5–18. (3)

Mindre buler, ridser og mærker. Sukkerspande med ikke-originale glasindsatse, alle indsatse med små afslag. De 12 theskeer 19. årh.s slutning.

Varia, 29. maj 2014

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK