Foto endnu ikke klar
846/​619

J. P. Maire (f. 1742, d. Copenhagen 1805)

Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af henholdsvis guld og metal, hvid skive med romertal, ydre 5-minutter arabertal og nøgleoptræk, signeret J. P. Maire A Coppenague, værk signeret Jean Pierre Maire a Copenhaque, indre kasse af tofarvet guld dekoreret med ranker, prydet med diamanter, bagsiden dekoreret med rund porcelænsplakette med hyrdescene, trykknap med rosensleben diamant. 18. årh.s. anden halvdel. Vægt ialt 103 gr. Kassediam. 47/54 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Minimale hårrevner nederst på skive.

Smykker og armbåndsure, 27. februar 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK