Georg Jensen, m.fl. (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
En lille skål samt et askebæger af terrakotta. Vase støbt med ærtebælge i relief. Dekoreret med gullig grøn glasur. Tryksign. Georg Jensen. Udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, Eneret, 501. H. 11. Askebæger dekoreret med sort og orangebrun glasur. Utydelig tryksignatur. Udført og stemplet hos P. Ipsen, København, 132. H. maks. 12. L. 21. (2)
Georg Jensen skål: En ærtebælg med reparation samt en anden ærtebælg med et minimalt afslag i glasur med senere bemaling. Askebæger: Almindelig alders- og brugsrelateret patina.
Moderne kunst og design, 30. november 2021