2142/788
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
En armstol af eg. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 62. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak/mindre afslag. Sjeneflet med defekter.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud