2039/​548

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

To-personers sofa af valnød, sæde og ryg betrukket med grå Hallingdal uld. Model ND 82. Designet 1952. Udført hos Snedkergaarden. L. 139.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Kategori
Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK