1803/1008
Dansk snedkermester
Dækketøjsskab af palisander, front med fire skuffer og fire døre, bag hvilke hylder og udtræksbakker af ahorn. Greb af messing. Antageligt udført for Chr. Rasmussen & søn, Randers. 1960'erne. H. 130. B. 180. D. 45.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Vandskjold på top. To nøgler medfølger.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag