1950/658
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Krus af lertøj, øverste del af yderside samt indersiden dekoreret med sort glasur med iriseret overflade. Sign. Gutte 44. Unik. H. 9,8. L. inkl. hank 15.
Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag