Gottfred Eickhoff (f. Frederiksberg 1902, d. København 1982)
“Kvindefigur II”, 1935. Sign. Eickhoff; stemplet L.R. Cire Perdue for bronzestøber Lauritz Rasmussen, København. Bronze. H. 60.
Litteratur: Anne Hald: “Gottfred Eickhoff. Dialog med billedhuggeren og tegneren”, København 1996, motivet omtalt og version geng. s. 87–88.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier, grafik og fotografier, 10. juni 2015