2132/​692

Arthur Salm, m.fl. (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“Server Holm Family”, “The Quadrant”, “The Scoop” og “Germetco”. En samling serveringsdele af rustfrit stål. Delvist sign. monogram. L. 9–24. (15)

Bestående af:

Server Holm Family: Firdelt fad. Formgivet 1969. Diam. 22.

The Quadrant: Serveringsfad med tilhørende fire skåle og fire gafler med håndtag af palisander. L. 9–18.

Germetco, special edition: Te- og kaffesæt bestående af 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 kaffekande og 1 tekande. Formgivet ca. 1960. H. 7–18,5.

The Scoop: Isske med håndtag af palisander, L. 24.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK