Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Ung italiensk Kvinde er efter længe forgæves at have afventet sin Trolovedes besøg, gaaet ud til Kanalens Kaj for at se efter ham”. Usigneret. Dateret 5. nov. 1857. Olie på lærred. 53,5×44.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017