Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Green Line”. Stel af fajance. Dekoreret med transparent glasur samt glasurer i grønne nuancer. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (24)
Bestående af: 4 middagstallerkner 625. Diam. 24,7. 4 dybe tallerkner 605. Diam. 23,6. 4 frokosttallerkner 621. Diam. 21. 4 dækketallerkner/fade 631. Diam. 31,7. 1 serveringsskål 577. Diam. 21,2. 1 serveringsskål 574. Diam. 14. 1 serveringsskål 571. Diam. 11,3. 3 små skåle 569. Diam. 8,5. 1 saucekande 565. 1 lågterrin, 174. Diam. 20,8.
Sparsom brugsslitage.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
12 bud