2023/717
Erik Jørgensen (f. København 1929)
Tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sider, ryg samt dybthæftede løse hynder betrukket med vinrødt, farvet skind. Udført hos Erik Jørgensen. Model EJ-315. L. 210.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af skindets overflade en smule krakeleret.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag