2023/​717

Erik Jørgensen (f. København 1929)

Tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sider, ryg samt dybthæftede løse hynder betrukket med vinrødt, farvet skind. Udført hos Erik Jørgensen. Model EJ-315. L. 210.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af skindets overflade en smule krakeleret.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

12.000 kr.

Hammerslag