903/85
Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )
“Romanlæsning”. Kunstnerens hustru Musse (1888–1966) sidder og læser i sofaen i hjemmet på Sofievej i Hellerup. Ca. 1917. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 58×65.
Malerier og tegninger, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag