Foto endnu ikke klar
846/​1

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Studie af en siddende Kabyler”. Sign. Rørbye. Olie på papir monteret på lærred. 29×28.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 233 og 234 nævner under begge numre “En araber i kostume”. Her er ikke opgivet mål. Nærværende maleri kunne være en af disse to.

Kabyler (arabisk): Den hamitiske berberbefolkning i de nordafrikanske Atlasbjerge. Den kendetegnes ved høj legemsvækst og ofte også lyst hår og blå øjne.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK