Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Studie af en siddende Kabyler”. Sign. Rørbye. Olie på papir monteret på lærred. 29×28.
Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 233 og 234 nævner under begge numre “En araber i kostume”. Her er ikke opgivet mål. Nærværende maleri kunne være en af disse to.
Kabyler (arabisk): Den hamitiske berberbefolkning i de nordafrikanske Atlasbjerge. Den kendetegnes ved høj legemsvækst og ofte også lyst hår og blå øjne.
Malerier og tegninger, 25. februar 2014