1703/​180

Lorentz Nielsen

Sønderjysk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og mahogni med marquetteri i form af nellike, udskåret med blomsterkurv og bladværk, facetslebet spejlglas. 18. årh.s slutning. H. 138. B. 48.

Lorenz Nielsen, Aabenraa, født 1739, etableret som mester 1774, død 1821, var blandt de mest originale møbelsnedkere af den danske fortolkning af den nyklassicistiske mode i tiden 1775–1800.

Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage.

Ældre malerier og møbler, 16. januar 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

11 bud

17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK