2144/727
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Trinidad”. Sæt på seks stole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg af eg, sæder betrukket med sort skind. Model 3296. Formgivet 1993. Udført hos Fredericia Stolefabrik, 1997. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag