2104/​356

Fransk terrin af fajance, dekoreret i pink med blomster, lågknop modelleret i form af artiskok. Strasbourg. 18. årh. H. 17. L. 23.

Låg med to mindre kanthak, slagmærke med hårrevne på kant og ureglmæssighed fra produktionen på undersiden af kanten. Skål kraftig restaureret, har været i flere dele.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
1.200 DKK