2104/356
Fransk terrin af fajance, dekoreret i pink med blomster, lågknop modelleret i form af artiskok. Strasbourg. 18. årh. H. 17. L. 23.
Låg med to mindre kanthak, slagmærke med hårrevne på kant og ureglmæssighed fra produktionen på undersiden af kanten. Skål kraftig restaureret, har været i flere dele.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag