1336/​1356

Halskæde, citrinhalskæde, forgyldt urkæde, to ringe, et par manchetknapper, kongemærke, broche, tre rosenkvartsmanchetknapper, to enkelte ørestikker, par hæmatitørestikker af sølv og sterlingsølv samt halskæde af sølv og træ, halskæde af stangkoral og div. løse hæmatitter. (19)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Smykker, 4. september 2013

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK