2441/146
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze stående på tre ben, sider støbte med fugle og blomster i relief, delvist gennembrudt låg med skyformationer, lågknop i form af siddende fohund. 19.-20. årh. H. 13. Diam. ved halsrand 7.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Vurdering
1166773 |