Russisk Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og bronze med otte lysarme, behængt med forskellige prismer, gennembrudt kurv med bundplade af glas. 18. årh.s slutning. H. 98. Diam. 80.
Proveniens: Clausholm Slot.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017