2039/857
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Reol af teak på stel af bøg. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 87,5. B. 100. D. 31,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag