1632/​1527

“De fire årstider” figurer af porcelæn, dekorerede i under- og overglasur farver og guld, bestående af: “Forår” ung pige med blomsterkurv på græssokkel, “Sommer” lille pige med segl og neg på græssokkel, “Efterår” dreng med vindrueklase på græssokkel, “Vinter” lille dreng med et bundt grene på ryggen. Den kongelige porcelæns fabrik, 19. årh. H. 18–20 cm. (4)

Forår, begge arme reparede, kurv mangler hank og er repareret hendes talje repareret. Efterår bånd på hat mangler, venstre arm er limet på. Vinter reparation ved hænder og snor

Varia, 11. august 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK