2111/322
En samling diverse bordsølv bestående af strøbøsser, saltkar med blå glasindsats, flødekande og sukkerskål, lille margretebæger, tesi med dryppeskål mm. Danmark, England, Egypten, 20. årh. Vægt 860 g. H. 3–20 cm. Ti dele pletsølv medfølger bl.a. hummergafler og lille oval bakke. (14+10)
NB tekst rettet d. 8/3–2021. Tesi medfølger (ej afbildet)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg med buler.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud