2445/​75

Et par firkantede ostindiske terriner af porcelæn med afskårne hjørner, hanke i form af snoede båndværk og låg med kogleformet knop. dekoreret i underglasur blå med “willow pattern”. Kina, 18.-19. årh. L. 32 cm. H. 21 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle glasurafslag på kant.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Dette emne er udgået