1636/668
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Cirkulært udtræksbord af nøddetræ, sarg med profileringer, seks tillægsplader. Samt to armstole og seks stole af bøg. Sæder betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 75. L. 126/456. B. 126. (13)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. september 2016
Vurdering
Hammerslag