2443/​931

Hack Kampmann (f. Ebeltoft 1856, d. Frederiksberg 1920)

Par armstole med stel af mahogni og indlægninger af lysere træsort. Kopstykker indlagt med Aarhus Toldkammers kronede monogram og 1897. (2)

Litteratur: Johan Bender “Arkitekt Hack Kampmann”. Opførslen af Aarhus Toldkammer afbildet og omtalt s. 132.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Den ene stol med løs / defekt forsprosse.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?