899/​52

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Ordrupgaard i december 2020.

Tidlig forårsdag langs en vej med telegrafpæle og mælkebøtter i vejkanten. I baggrunden en landsby. Sign. L. A. Ring 1906. Olie på lærred. 41×157.

Sandsynligvis i fortegnelsen som nr. 559. Fejlagtigt registreret under 1905: "En landevej med en landsby i baggrunden med målene 40×157.

Auktion 75, 1956 nr. 240 afb. s. 111 Titel "Forårsdag ved Kallerup, solskin. Sign. L. A. 1906. 74×148. Er det samme landsby - Kallerup? bst?

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

320.000 DKK