Marcelle Loubchansky (f. Paris 1917, d. 1985)
“La vie en rose”, Oktober 1953. Sign. Marcelle Loubchansky, betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×72. (4050–18)
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016