2040/​911

Dansk møbeldesign

Armstol med stel af massiv eg, betrukket i sæde og ryg med sort skai. Model 30. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ompolstret.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK