2040/911
Dansk møbeldesign
Armstol med stel af massiv eg, betrukket i sæde og ryg med sort skai. Model 30. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ompolstret.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag