905/​35

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

En vinterdag på Kongens Nytorv. Der flages hos Magasin du Nord. 1918. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 65×100.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 443, 1982 nr. 270, afb. i farver s. 173.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

1.100.000 DKK