2010/​378

Kinesisk lågkrukke på stilk og madskål med tilhørende låg og underfad af cloisonné, dekorerede i farver med blomster og ornamentik. 20. årh.s begyndelse. H. 11 og 19,5. (2)

Proveniens: Tidligere den danske diplomat og politiker Hermod Lannungs, 1895–1996, eje.

Lågkrukke med løse samlinger, reparationer indvendig, afslag på emalje og krakeleringer. Madskål med afslag på emalje og krakeleringer indvendig. Slitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag