Carl von Schmidt-Phiseldeck (f. Flensborg 1853, d. Sorø 1917)
Interiør med Anna Augusta Åhman (1862–1922), der syr ved et vindue. Sign. 1884 C. v. S.-P. Olie på lærred. 27×28.
Proveniens: Kunstnerens efterslægt.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer og retoucheringer og minimalt farvebortfald.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020
12 bud