2103/512
Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)
Sjælden tidlig pendel af kobber indvendigt hvidmalet med underskærm af matteret glas. Formgivet og udført 1949 af Kemp & Lauritzen. Diam. 39.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndvæk” 1949.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, smuds. Afskalninger i bemaling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud