1405/83
Oluf Hartmann (f. Søllerød 1879, d. København 1910)
Erhvervet af Fuglsang Kunstmuseum i januar 2014.
Træstamme ved Skejten nær Fuglsang. Usigneret. Olie på træ. 24×32.
Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.
Ældre malerier og møbler, 27. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
58 bud