2043/95
Barok chatol med overskab af sortmalet træ. Overdel med udtræksplader til lysestager og indrettet med hylder og skuffer. Underdel med skriveklap bag hvilken skuffer og rum. Sider med bæregreb. 18. årh. H. 224. B. 122. D. 65.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere beslag. 3 nøgler medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag