869/​1040

Tetsumi Kudo (f. Japan 1935, d. Tokyo 1990, virksom i Frankrig)

Bemalet bur med et øre, elektriske komponenter og liljekonval i plast, ca. 1975–76. Sign. i bunden Tetsumi Kudo. Mixed media. H. 11. B. 10. D. 7.

Proveniens: Kunsthandler Svend Hansen, Jysk Kunst Galerie, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående ca. 1976.

I september 1976 deltog Tetsumi Kudo i Svend Hansens udstilling “Dødsspringet” på Charlottenborg i København sammen med kunstnere som Nam June Paik, Daniel Spoerri, Erik Dietmann, Ben Vautier m.fl. Udstillingskataloget rummer en række tekster af kunstneren: “About machine”, “Between cage and computor painting, ”About cage“ og ”Entretien avec Kudo", hvor kunstneren interviewer sig selv. På udstillingen vistes en serie bure af Kudo og det udbudte værk er muligvis ét af dem.

Moderne malerier og skulpturer, 6. december 2016

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

185.000 DKK