1706/​194

Louis XVI standur i kasse af brunmalet og guldstafferet træ, i siderne kannelerede kvartsøjler, prydet med skæringer i form af tandsnit og perlestaf, hvidmalet urskive med romer- og arabertal. 18. årh.s slutning. H. 242.

Løse ben. Revner i træet. Nyere bemaling. Ridser og mærker. Dele af tandsnit mangler. Urskive med slitage. Revne i glasset i den ene side. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul med defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 6. februar 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

11 bud

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK