Louis XVI standur i kasse af brunmalet og guldstafferet træ, i siderne kannelerede kvartsøjler, prydet med skæringer i form af tandsnit og perlestaf, hvidmalet urskive med romer- og arabertal. 18. årh.s slutning. H. 242.
Løse ben. Revner i træet. Nyere bemaling. Ridser og mærker. Dele af tandsnit mangler. Urskive med slitage. Revne i glasset i den ene side. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul med defekt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 6. februar 2017
11 bud