1909/47
C. A. Lorentzen, efter (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)
“Kiøbenhavns Bombardement Natten imellem den IV og V September Aar MDCCCVII”. Usigneret. Olie på lærred. 64×80.
Lærred bør strammes op. Mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019
Vurdering
Hammerslag