Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Gødningsamleren. Studie til “Gødningssamlere, Pompeji”, gengivet i bogen af Karl Schou: Maleren Peter Hansen, s. 89. Usigneret. Olie på lærred. 50×62.
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2013