2432/878
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af valnød. Sider, ryg og løse hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 2212. Designet 1962. Udført hos Fredericia Stolefabrik. 1980'erne. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kradsemærker.
Vurdering
1036359 | ||
1000858 | ||
864665 |