2013/​8

Burformet lysekrone med stel af sølvmalet metal, rigt behængt med prismer af bjergkrystal, otte svungne lysarme. Barokform. 20. årh.s begyndelse. H. 85. Diam. 60.

Brugsslitage. Nogle løse / manglende prismer.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag