2438/47
Fransk bordur af marmor med figur af patineret bronze, 'Baigneuse' (badende kvinde) efter Etienne-Maurice Falconet (f.1716 - d. 1791), urskive af hvid emalje med blomsterdekoration. Signeret i afstøbningen på soklen 'Falconet 1765'. 19. årh. slutning. H. 62 cm. W. 36 cm. D. 18 cm.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag