891/163
Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Design med forskudte medaljoner på lys bund prydet med blomster og bladværk. Hereke monogramsignatur. Urørt stand. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 370×280.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019
Vurdering
Hammerslag