891/​163

Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Design med forskudte medaljoner på lys bund prydet med blomster og bladværk. Hereke monogramsignatur. Urørt stand. Ca. 1,1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 370×280.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK