Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Messinggryde med fortinnet inderside. Med låg og baser af teak. Gryde og teaklåg er model 1302 og 1302H. Stemplet Dansk Designs Denmark. Udført hos Nissen, Langå. L. 30–39. B. 20–39. H. 8–10. (3)
Proveniens: Fra Richard Nissens private samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tinnet i gryden er slidt, så den kan ikke bruges til madlavning.
207608 | ||
876266 | ||
1018884 |